Jakość ma znaczenie!

Jakość ma znaczenie!

Grafika wektorowa (liniowa) i rastrowa (bitmapowa) to dwa rodzaje, w których występują pliki graficzne.

Nie chodzi o to, który jest lepszy, ale o to w jakim środowisku ich użycie będzie odpowiednie do uzyskania zamierzonego efektu. Czyli umiejętność dostosowania rodzaju do konkretnego zadania i projektu będzie stanowiła kluczową kwestię.

Grafika wektorowa to zbiór linii i krzywych. Charakteryzuje się łatwą edycją, zazwyczaj minimalizacją detali, szerokim spektrum skalowania przy braku utraty jakości. Użycie tego formatu jest zalecane w projektach opartych na kształtach geometrycznych m.in. literach, logotypach, znakach graficznych, obiektach bez przejść tonalnych, ale również w zaawansowanych projektach takich jak mapy geograficzne czy ilustracje w książkach i czasopismach, bannery, plakaty.

Grafika rastrowa natomiast to zbiór określonej liczby pikseli przedstawionych jako obraz. Sam piksel to najmniejszy jednokolorowy element obrazu, ich ilość wskazuje na jakość, którą potem można przenieść na druk. Duża możliwość edytowania i obróbki to zaleta tego rodzaju grafiki. Jednocześnie trzeba pamiętać, że wszelkie zmiany wpływają na spadek jakości. Dodatkową zachętą do pracy z plikami rastrowymi jest szeroki dostęp do programów umożliwiających ich edycję, jednak są plikami dużymi i ciężkimi, dlatego przesyłanie ich może stanowić ograniczenia. Zatem do jakich prac zalecany jest format bitmapy? Głównie do druku zdjęć.

Oba rodzaje można ze sobą łączyć. To rozwiązanie wykorzystuje się m.in. w obróbce graficznej projektów etykiet, w których zostały użyte zdjęcia. Dzięki połączeniu obu technik zyskujemy dodatkowe rozwiązania, a jednocześnie ciekawe efekty, które przyciągną uwagę. 

Dobrze przygotowana grafika pozwoli uzyskać dokładny, czytelny wydruk i z pewnością zrobi wrażenie na odbiorcy. Warto zatem zadbać o to, aby pliki do naszych prac miały odpowiednio dobrany format do założeń, które chcemy osiągnąć w druku. Podstawową zasadą jest trzymanie się powyższego wyznacznika: tekst, znaki, logotypy – grafika wektorowa, a wszelkie zdjęcia jak najlepszej rozdzielczości 😊 Mogą być wysłane osobno transferami, byleby nie tracić na ich jakości poprzez obniżanie wagi pliku.

W KDS PRINT każdy projekt jest oceniany pod kątem produkcji jeszcze przed przyjęciem zamówienia, zachęcamy także do konsultacji przed wykonaniem projektu. Bo o jakość warto się bić!

GRAFIKA RASTROWA
GRAFIKA WEKTOROWA
Facebook 👍

Zamów darmową wycenę, a wyślemy Ci ją w ciągu kilku godzin na e-mail wskazany w formularzu